Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.
Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.
Дечја права су утврђена Ковненцијом о правима детета, усвојеном од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1989. године, а коју су ратификовале 193 земље.
Основни принципи Конвенције су:
- право на живот, опстанак и развој
- пајбољи интерес детета
- право на партиципацију
- право на недискриминацију
Република Србија је преузела Закон о ратификацији Конвенције Уједињених нација о правима детета који је СФРЈ потписала 1990. године. Доста тога се чини на унапређењу положаја деце али далек је још пут до остваривања основних права детета, посебно деце из осетљивих и дискриминисаних група која живе у сиромаштву, искључена су из образовног система и друштва.
Спречавање насиља над децом и дискриминације, обезбеђивање равноправних услова за живот, здравствену заштиту, социјално благостање, доступно квалитетно образовање, додатну подршку, игру и дружење задатак су сваког од нас, а не само родитеља и запослених у институцијама.
Размислите шта Ви цините да унапредите положај свог и друге деце у нашој земљи и какав би још допринос могли да дате, сами иу сарадњи са другима.
Коментари
коментара