Real Media Factory

Први музеј и библиотека

За прве податке о споменицима културе велика заслуга припада Вуку Стефановићу Караџићу, који је 1821. године послао Јернеју Копитару препис једног римског споменика из Пожеге. Нешто касније, 1826. објавио је у „Даници“ рад „Почетак описанија српских манастира“.

Истовремено и Јоаким Вујић описује неке споменике културе. На стварање првих музејских збирки утицао је став Милоша Обреновића, који је пратио све извештаје народних старешина у вези са проналажењем споменика културе и наређивао је да се, ако је било могуће, преносе у Крагујевац. Тако су поред образованих људи и људи из народа почели да се интересују за предмете из прошлости.

Прве две збирке биле су минеролошка, коју је 1837. кнезу поклонио немачки геолог барон Хердер и нумизматичка, која је 1842. године откупљена од др Ђорђа Мушицког, а садржала је новац са сремске територије. Сакупљањем систематских збирки створени су услови за отварње првог музеја.

Први музеј у Србији отворен је у Крагујевцу, у којем је поред разних предмета 1837. била смештена и поменута минеролошка збирка. „Новине сербске“ пишу о Музеју лицеја у Београду 1841. и 1843, којем су касније прикључене збирке из крагујевачког музеја.

Музеј лицеја је истовремено био и библиотека, односно магацин старина без јасне концепције. Први музејски инвентар написао је Јован Стерија Поповић у свом Извештају о стању „Србског народног музеума“ класификујући предмете у пет група: 1. Повеље и дипломе, 2. Књиге, 3. Печати, 4. Стари српски новци, 5. Бугарски новци.

Пријавите се за најновије чланке

Пријавите се сада и добијаћете недељно мејл са најзанимљивијим чланцима о Крагујевцу

Никада нећемо одати, продати или на било који други начин злоупотребити Вашу мејл адресу.

Калдрмаш Крагујевац
Пратите ме

Калдрмаш Крагујевац

Удружење грађана Калдрмаш настало је као добровољно невладино удружење са циљем да све праве калдмаше стави под једну заставу а то је опште добро и борба да град Крагујевац буде још лепши и бољи.
Калдрмаш Крагујевац
Пратите ме

Коментари

коментара

Related posts

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *