Ученици четвртог разреда основне школе из Крагујевца покренули акцију да помогну Удружењу параплегичара. Новцем од продаје пластичних чепова намеравају да купе колица и другу опрему.
ЛЕКЦИЈУ о хуманости у Крагујевцу „предају“ најмлађи. Деца, ученици четвртог разреда ОШ „Мома Станојловић“, први су се масовно одазвали апелу за помоћ Удружењу параплегичара и квадриплегичара „Шумадија“ и тако у великој хуманитарној акцији под називом „Чеп са флаше за кретање наше“, мобилисали готово читав град. У акцији је досад прикупљена тона чепова, а новац се прикупља и на друге начине.
На стотине, основаца, али и средњошколаца, њихових родитеља, пензионера и других хуманих људи прикупљају пластичне чепове за рециклажу, а новац ће бити употребљен за набавку колица, резервних делова и друге опреме за потребе чланова Удружења „Шумадија“.
Акцију је, апелом преко локалних медија, полаката, разних организација, покренуо Милан Грбовић, председник Удружења „Шумадија“. Наиме, надлежни фонд социјалне заштите омогућава бесплатно само једна колица. Појединим члановима овог удружења потребна су и собна, или обрнуто – електромоторна колица за вожњу градом, затим замена похабаних гума и друге опреме, а сами не могу да их набаве.
– Обратио сам се свим добрим људима, али велико изненађење и радост свих нас је то што су се прва и масовно одазвала деца основних школа – прича Милан Грбовић.
Масовни одазив кренуо је пре неколико месеци из одељења 4/4 у школи „Мома Станојловић“. Учитељица Ирена Антић прича да је чула за акцију и то рекла својим ђацима.
– Дечја рукица и три, пет или више пластичних чепова у њој је диван призор који сам наредних дана често гледла у учионици. Затим кесе, џепови пуни чепова. Свакодневно. Као и дечја питања колико то вреди, шта може за то да се купи. Много, одговарала сам – усхићена је учитељица Ирена.
И деца су, по свему судећи, знала одговоре. Само у овој школи прикупили су 6.400 чепова. Прикључили су се и њихови другари из готово свих других школа. Отишли су и корак даље. Сами су преложили да организују позоришну представу.
Осмислили су „Госпођу министарку“, а та представа, на изненађење и професионалаца, због великог интересовања играна је чак три пута, најпре у препуној сали Позоришта за децу а потом и на „даскама“ великог Театра „Јоаким Вујић“. Улазница је била 100 динара, одазвали су се ђаци из школа „Радоје Домановић“, „Милутин и Драгиња Тодоровић“, „Светозар Марковић“, чланови „Клуба младих особа са инвалидитетом“. Довели су своје родитеље, бабе, деде, комшије. Сав новац је уплаћен Удружењу „Шумадија“.
– Ти наоко мали људи показали су коклико су велики, зрели, разумни, предузимљиви. То су генерације које ће увек бити хумане – каже Милан Грбовић.
У Удружењу „Шумадија“ кажу да акција нема временско ограничење и трајаће све док буде потребе и полета који очигледно не мањка. За једна квалитетнја колица, рецимо, потребна је готово тона чепова, а нова коштају од 30.000 до 180.000 динара.
„КОПИРАЈУ“ ИХ
За полетну акцију крагујевачке деце чуло се и ван граница наше земље. У посети су им недавно били представници удружења из Хрватске и Немачке. Хрвати су „преписали“ акцију, док је Немце занимао предузетнички и еколошки аспект.
ГДЕ СУ ПОКЛОПЦИ?
Помало у шали у Крагујвцу причају да пластичних чепова више нема на улицама, али и у појединим домовима. Родитељи „муку муче“ јер на тек купљеним флашама зејтина нема затварача, мајке се „љуте“ јер су у купатилима шампони, козметика и све што има пластични затварач – отворени.
Извор и фото: Новости
Коментари
коментара