Real Media Factory

СКЦ Крагујевац – Програм за период 08. 09. – 13. 09. 2015

Уторак, 08. септембар  ̶  Галерија СКЦ у 20:00

Изложба – Односи – Сузана Џелатовић

Изложба Односи, ауторке Сузане Џелатовић биће отворена у Галерији СКЦ у уторак 8. септембра 2015. у 20х. Изложбу ће отворити др Бојан Оташевић, професор на ФИЛУМ-у у Крагујевцу. Изложба ће трајати до 2. октобра 2015.

Циклус слика „Односи“, којим се млада уметница Сузана Џелатовић представља крагујевачкој ликовној публици доноси врло смело промишљање на тему међуљудских односа. У савременом друштву у коме често преовлађује отуђеност, виртуелна реалност и недостатак комуникације, тема односа постаје нарочито интересантна уметницима, посматрачима и тумачима свога времена. Сузана отвара ово озбиљно питање, фокусирајући се и анализирајући у највећој мери своју генерацију. Начин на који уметница ставља своје актере у оквир јавних догађаја, додатно провоцира основну идеју: колико смо искрени према себи и другима, колико смо спремни да будемо своји ризикујући да не будемо прихваћени, или можда сви „играмо игру“ у кући Великог брата.

Ликовни израз у служби је основне идеје. Сузана несумњиво потврђује академско образовање, при чему ради сведено, широко и смело у потезу, колориту, односима светлог и тамног… Велики формат савладава са лакоћом, и он је приагођен теми, ауторка свесно представља своје актере у природној величини, не би ли их приближила посматрачу и нагласила интеракцију. Светло игра важну улогу, наглашава сценичност изрежираног догађаја, јер, сви смо на сцени, као да поручује Сузана, као играчи или као посматрачи.

Приступ у раду, доследност идеји и ликовна инерпретација, наговештава једног уметника који ће несумњиво наћи место на ликовној сцени данашњице, коме ћемо се радовати и са нестрпљењем очекивати нова остварења.

 

Марија Вулић

 

Сузана Џелатовић је рођена 30.05.1989. године у Ћуприји где је завршила основно и средње школовање. Основне академске студије завршила је 2012. године на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, на одсеку зидно сликарство, у класи професора Жељка Ђуровића, и стекла звање дипломирани примењени уметник. Мастер студије је завршила 2014. године на Факултету ликовних уметности у Београду, на одсеку сликарство, у класи професора Слободана Роксандића, стекавши звање Мастер ликовни уметник – сликар. Члан УЛУС-а од 2015. године.

 

Самосталне изложбе:

  1. Изложба цртежа “Цртежи”, Уметнички кутак, Крагујевац
  2. Изложба слика “Слике”, Галерија Стара капетанија, Београд
  3. Изложба слика „Односи“, Музеј Хореум Марги – Равно, Ћуприја
  4. Изложба слика „Односи“, Културни Центар, Јагодина
  5. Ауторска изложба „Ерос“, Музеј Хореум Марги – Равно, Ћуприја
  6. Изложба слика „Односи“, Галерија СКЦ, СКЦ Крагујевац
  7. Изложба слика „Нарушена интима“, Галерија Арт55, Ниш

 

Групне изложбе, избор:

  1. XV Бијенале студентског цртежа, Београд
  2. Колективна изложба студентских радова ,,Еротика”, СКЦ, Крагујевац

2011, 2012. Годишња изложба ЛУК-а, Мали ликовни салон, Крагујевац

  1. В Бијенале мозаика, СКЦ, Београд
  2. Колективна изложба у оквиру међународног фестивала Ш.У.Н.Д, Београд
  3. Колективна изложба „Студентски мозаик”, СКЦ, Крагујевац
  4. IX Бијенале портрета, Шабац
  5. Ликовни салон 30 x 30, “Исток-запад : запад-исток”, КЦ Зрењанина, Зрењанин 2012. XIX Београдска мини арт сцена, Сингидунум, Београд
  6. I студентски цртеж, Краљево
  7. Изложба „Професор и његови студенти“, СКЦ, Нови Београд
  8. Колективна изложба у оквиру ФЕСТУМ-а, СКЦ, Београд

2013, 2014. 42./43. изложба цртежа и скулптура  малог формата студената Факултета ликовних уметности, Дом омладине, Београд, Дом омладине, Београд

  1. VI Бијенале мозаика, СКЦ, Београд
  2. Изложба новопримљених чланова УЛУС-а, Павиљон Цвијета Зузорић, Београд

 

 

Среда, 09. септембар  ̶  Кутија шибица у 20:00

Књижевно вече Елипсе – Влада Перић

Нулта збирка Владимира Б. Перића, представља прву заротирану елипсу ове поезије. попински загонетни број, округао и савршен као сунце али сам, много сам. То је један од разлога зашто жели да се сретне са тангентом. у тачки додира оне имају исти правац. и то мало место је довољно. потреба да се опише то не- време тог малог не-места додира је подстрек за писање поезије, а она се изводи кроз очуђавање песничког језика матемастилемама и ресемантизацијом носећих појмова књижевне теорије.

 

Светлана Рајчић Перић

 

Владимир Б. Перић рођен је 1976. године у Шапцу. Основне и постдипломске студије књижевности завршио је у Новом Саду. објављивао је поезију, прозу, приказе и научне текстове у часописима „Наслеђе“, „Липар“, „Тиса“, „Стање ствари“, „МозаIQ“ и „Mons Aureus“. уређује „Кораке“, часопис за књижевност, уметност и културу. Докторирао је 2013. године на ФИЛУМ-у са темом Аутобиографска, социјална и поетичка маргина дадаизма Драгана Алексића. До сада је учествовао на преко двадесет иностраних и домаћих научних скупова. ради као професор српског језика и књижевности у Музичкој школи „др Милоје Милојевић“ у Крагујевцу.

 

Четвртак, 10. септембар  ̶  СКЦ у 22:00

Kонцерт – Howling Owl

„Евија Вебере долази из бајке. Лав Ковач успева да избегне послератни усијани асфалт. Случајно су се сусрели, налетели једно на друго у урбаној гужви и почели заједнички да стварају музику. Howling Owl је њихова свакодневна животна прича.

Комплементарне енергије Евије Вебере и Лава Ковача и њихов однос јинг јанга је оно што чини Авант-поп дуо Howling Owl неконвенционално различитим. Од интимног и крхког до енергичног и насилног трансформишу се попут камелеона из песме у песму, комбинујући своју песничку вештину са дечјом радозналошћу у откривању нових звучних могућности. Користећи глас, синтисајзер, бубњеве, електронику и разне друге мале инструменте, теже да изразе своје променљиве идентитете и у једном тренутку, кроз панк звук, преноси се осећај бунтовништва а већ у следећем изненађујуће нежни, татани осећај мудрости проистиче из њиховог звука. Под утицајем природе, људи и догађаја који их окружују, као и широког спектра музике коју слушају , они своје извођење нуде у облику колажа звучних пиктографа, који тече као наративна форма у филму.“

Евија Вебере, певачица, композиторка и мулти инструменталисткиња, долази из малог града званог Кулдига, у Летонији. Завршила је средњу музичку школу у Вентспилсу, потом Џез конзерваторијум у Гронингену, Холандији.

https://evijavebere.bandcamp.com/album/dream-whispers

Лав Ковач, перкусиониста и композитор, бави се акустичном и електронском музиком. Долази из Новог Сада, а тренутно завршава студије у Гронингену, Холандији. Стални је члан неколико постава Бориса Ковача с којима је наступао широм Европе. Тренутно свира у неколико ауторских састава (KUHN FU, Chillin’ 4tet, Евија Вебере бенд) и води свој ауторски састав  Phantasmagoria www.facebook.com/phantasmagoriaband.

Ово двоје музичара сарађују у неколико интернационалних пројеката (Evija Vebere 4tet/trio, Phantasmagoria), a Howling Owl је њихов нови дуо пројекат. Служећи се електроником, акустичним инструментима и гласом стварају музику која је на граници попа, џеза, минимализма и индие музике. Инспирисани су природом, људима који их окружују као и музиком коју слушају (Bjork, Equilibrium, Steve Reich, Bon Iver, Radiohead, David Lang  неки су од музичких утицаја). У музици коју стварају за овај дуо Евија Вебере и Лав Ковач теже да мимоиђу своје академско музичко искуство и воде се својом интуицијом и дечјом радозналошћу.

 

Петак, 11. септембар  ̶  Кутија шибица у 22:00

Књижевно вече – Ролф Јакобсен –   Вежбе дисања

О књизи говори Марјан Чакаревић и преводилац, Марко Вуковић

Ролф Јакобсен (1907-1994) за кога се може рећи да је један од првих модернистичких књижевних стваралаца у Норвешкој. Јакобсенов стваралачки век трајао је више од пола века, био је један од најцењенијих скандинавских песника и један од покретача песничког модернизма у Норвешкој са својом првом књигом „Земља и гвожђе“ . До сада су Јакобсенове песме преведене на више од двадесет језика. Централна тема у његовим радовима јесте равнотежа између природе и технологије због чега је називан зеленим песником у норвешкој литератури. Због његовог проблематичног држања и подржавања квинслишког режима после Другог светског рата је осуђен због издаје на три и по године тешког рада.

Добитник је великог броја награда и признања, пре свега у Скандинавији.

Књигу Вежбе дисања превео је Марко Вуковић, објавила краљевачка Повеља, а о књизи ће говорити Марјан Чакаревић.

 

Ближе информације о програмима СКЦ-а можете добити путем телефона

034/336-122 и 335-050

Пријавите се за најновије чланке

Пријавите се сада и добијаћете недељно мејл са најзанимљивијим чланцима о Крагујевцу

Никада нећемо одати, продати или на било који други начин злоупотребити Вашу мејл адресу.

Калдрмаш Крагујевац
Пратите ме

Калдрмаш Крагујевац

Удружење грађана Калдрмаш настало је као добровољно невладино удружење са циљем да све праве калдмаше стави под једну заставу а то је опште добро и борба да град Крагујевац буде још лепши и бољи.
Калдрмаш Крагујевац
Пратите ме

Latest posts by Калдрмаш Крагујевац (see all)

Коментари

коментара

Related posts

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *