СКЦ – програм за период 19.05.- 25.05.2014.
Изложба поводом Ноћи музеја The Pink Panthers Владимира Секулића, биће одложена. О новом термину бићете накнадно обавештени. Срдачан поздрав, редакција СКЦ
Понедељак,19.мај – Кутија шибица у 20:00
Циклус филмова на португалском језику
У оквиру курса португалског као страног језика, који се одвија на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, а уз подршку Камоиша, И. П. Института за кооперацију и језик, почев од 5. маја 2014. одржаће се циклус филмова посвећен кинематографском стваралаштву на португалском језику. Пројекције ће бити одржане сваког понедељка током месеца маја у Кутији Шибица Студенстког културног центра Крагујевац, са почетком у 20:00 часова.
Улаз за све пројекције је бесплатан.
Крв моје крви (Португалија, 2011, 140’)
Режија: Жоао Канижо
Играју: Рита Бланко, Клеја Алмејда, Анабела Морејра
Језик: португалски (Преведено на енглески)
Марсија живи са сестром Ивет у једном сиротињском крају у околини Лисабона. Заједно подижу Марсијину децу: Клаудију, која студира вишу медицинску и касирка је у супермаркету, и Жоку, који је постао ситни делинквент. Једног дана, живот породице бива заувек уздрман: Жока је покушао да превари дилера за кога ради и ухваћен је, а Клаудија упознаје мајку са новим дечком, својим доста старијим професором. Када га мајка упозна, схвата да мора све учинити како би окончала ту везу, преплашена великом трагедијом. Ово је прича о безусловној љубави, о жртвовању и о искупљењу.
Уторак, 20.мај – Kутија шибица у 21:00
Вече монолога
COM – UP (ком ап)“, Вече комичних монолога
„Човек је биће које се смеје. То би могла да буде једна од многих дефиниција човека. Има ли бића, изнад човека и испод човека, које се смеје? Рекло би се – нема. Анђели се не смеју, јер нетремице гледају и непрестано бде над нашим тужним светом који у злу лежи. Животиње се не смеју, јер нису свесне зла у свету, које ствара болно комичне ситуације којима се сам човек смеје; смеје: тужно, самопрекорно или безумно. Само се човек смеје! У томе лежи нека велика тајна. Можда језива и страшна… Па и чисто физичком изразу, смех је нешто што се не да до краја објаснити.“
ДОЂИТЕ ДА СЕ СМЕЈЕМО ЗАЈЕДНО! Комични монолози у извођењу нових чланова Академског позоришта Студентског културног центра
Улаз слободан
Од 21.маја – 23.маја – Сала ПМФ-а у 20:00
„Balkan Up“ – фестивал стендап комедије – сарадња са Удружењем Видо
Удружење „Видо” у сарадњи са удружењем Standup.rs из Београда, први пут у Крагујевцу организују фестивал стендап комедије под називом „Balkan Up“. Фестивал ће бити тродневни, и одржаће се од 21. до 23. маја од 20h, у свечаној сали Природноматематичког факултета у Крагујевцу. У сали ПМФ-а наступиће сам крем извођача стендап комедије са ових простора, који већ годинама успешно изводе своје перформансе у Србији а и ван граница наше земље. Програм се зове „Balkan Up“ јер ће наступати и комичари из региона, а сам фестивал ће имати ангажовани приступ па ће тако сваки дан извођачи стављати фокус на једну одређену тему.
Првог дана фестивала 21.5. тема вечери ће бити култура и медији у Србији, а наступаће Срђан Динчић, Никола Силић, Ана Златановић и Иван Николић. Наредног дана 22.5. говориће се о увек актуелним друштвено-политичким темама, које ће на духовит начин изводити Јелена Радановић, Тин Седлар (Студио смијеха, Загреб), Радомир Несторовић и Милош Радојковић. Завршног дана фестивала 23.5. тема је менталитет људи са овог поднебља, а изводе је Ненад Даниловић (Неша Бриџис), Александар Перишић, Марина Орсаг (Студио смијеха, Загреб) и Игор Кришан. Без обзира што спада у жанр популарне комедије, стендап је увек неизбежно имао одређени вид друштвене сатире. У ери нових медија, кад су интернет и посебно телевизијски канали преплављени разним видовима комедије, од ситкома до ријалити формата, стендап је нека врста повратка говорништву и једноставној форми друштвене критике. Кроз лаку, наизглед“безопасну” причу, могу се врло оштро и суптилним средствима критиковати тренутни проблеми, како у локалном, тако и у ширем, глобалном контексту. Овај пројекат се остварује преко програма донација и спонзорстава културних манифестација који реализује Ерсте банка, а у копродукцији удружења „Видо” и Standup.rs из Београда.
Улазнице коштају 300 динара све до дана извођења, када се могу купити на улазу од 19h по цени од 400 динара. У продаји ће бити већ од понедељка 5.5. и то на следећим локацијама: кафе Обломов, Канцеларија за младе у улици Саве Ковачевића 5 (сваког радног дана до 15h), Медицински факултет (Милош Новаковић 0654143926) и бифе ПМФ-а (до 16h). Све информације можете добити на интернет страницама Вечери смеха, као и од Николе Репановића (063345145).
Петак, 23.мај – Кутија шибица у 20:00
Представљање књиге Могу те спасити – Стефане Бабовић
Учествују:
Стефана Бабовић – аутор, Александра Габриловић – песник, Верица Секирарски – уредник, Славица Јагличић – руководилац дечијег одељења Народне библиотеке Вук Караџић, Ненад Глишић – модератор
Песме и писма упућена М. (чије стварно битисање не бисмо да утврђујемо или оповргавамо), чине лирско штиво чији је прави предмет љубав, заљубљеност, духовна занесеност. То није нека врста личне исповести о нечему што се десило, завршило, свело, већ призма кроз коју лирски субјекат преиспитује себе, своја емотивна схватања и емотивна прегнућа (заљубљеност у тебе је била сањање). У фиктивном односу с њим (с господственим М.), кроз речи, слике, мисли, запажања, кроз поетске везе с другим прозним и поетским делима (посебно кроз везе с бајкама и њиховим љубавним обрасцима), Стефана Бабовић се испољила као истински песник љубави и осећајности, као песник живописне речи кога покрећу емоције и које она изражава изазивачки и крајње отворено. Тако се Стефана Бабовић збирком поетских записа потврдила као истински песник љубави ослобођен свега оног што се може сматрати општеприхваћеним или канонским. Њена поезија заокупаљена је осећајношћу, она почива на осећањима, из осећања се гранају њене мисли, кроз призму осећања песникиња Бабовић слика свој свет, гради своје акорде, шапатом дозива читаоца казујући му песму о лепом, племенитом, узвишеном …
Иако свако ко понешто зна о лирском исповедању, о исповедној лирици, зна и да је сваки покушај одређења љубави и њених тајновитих одаја, унапред осуђен на неуспех, зна какав се лавирнит отвара пред сваким ко би да завири у њене скровите кутке или да опцрта и одреди њене магловите заумне границе. Али, да је то поље стварности и битисања толико инспиративно за људе од пера, показала је Стефана Бабовић својим лирским, магичним, крајње заводљивим записима (чудно је како си оживео мој омиљени опијум ― писање).
Неђо Јошић, приповедач
Стефана Бабовић је рођена у Крагујевцу 1986. године где је завршила Прву крагујевачку гимназију. Завршила је основне и мастер студије на Географском факултету у Београду. Тренутно је на завршној години докторских студија на Шумарском факултету у Београду (смер: еколошки инжењеринг у заштити земљишних и водних ресурса). Запослена је на Географском институту „Јован Цвијић“, САНУ.
Пише и поезију и прозу. Са 16 година је објавила роман „Сестре по крви“, а ове године књигу „Могу те спасити“. Она ја збирка љубавних писама у виду поезије и прозе.
Приход од продаје књига ће бити поклоњен деци у енклави Велика Хоча, а ауторка позива суграђане да донесу и гардеробу или било шта друго што мисле да је потребно.
Коментари
коментара