Ако сте одрасли са кућним љубимцем вероватно сматрате да су вам животиње прави пријатељи. У очима детета љубимац је прави члан породице, а научна истраживања показују да се деца која имају одређених поблема ослањају више на своје љубимце него на браћу и сестре. Ново истраживање са Кембриџа управо и говори о томе како животиње могу помоћи деци да развију социјалне вештине и самопоуздање.
Резултате истраживања је закључио Др. Мет Каселс који је анализирао податке из 10-годишње студије назване „Toddlers Up Project“ која је имала за циљ да прати социјални и емоционални развој деце у доби од 2 до 12 година. Каселсова студија се фокусирала на децу са ниским когнитивним способностима и њиховим односом са породицом, вршњацима, учитељима – и љубимцима.
Каселсово истраживање је показало да кућни љубимци имају јако велике и неочекиване ефекте на социјалне вештине деце. Нимало изненађујуће, деца која се суочавају са тешким временима као што су развод родитеља или генерално тешки услови за живот су готово увек болешљивији од својих вршњака, а често и слабији у школи. Та иста деца се такође више ослањају на своје љубимце него на вршњаке.

У истраживању је закључено да се деца са кућним љубимцима, а посебно девојке са псима, поверавају својим љубимцима чешће него браћи и сестрама.
„То је стварно чудно „, каже Каселс. „Они вероватно осећају да им њихови љубимци не суде, они немају своје проблеме и ту су да само слушају њихове.“
Деца која су снажно везана за своје љубимце су такође боља у друштвеним ситуацијама, помагању другима, сарадњи, дељењу и интеракцији. Повезивање са кућним љубимцем је допринело њиховој способности да се повежу са људима.
Каселово истраживање сугерише да се наше везе са животињама могу посматрати као и наши односи са другим људима.
Претходна истраживања су показала да кућни љубимци могу помоћи деци са аутизмом да показују боље социјалне вештине, посебно ако су те животиње пси. Деца која редовно комуницирају са псима боље комуницирају са људима, те боље реагују на друштво око себе. Друге студије су закључиле да кућни љубимци могу побољшати саосећање, самопоуздање, и смањити стрес код деце.
Коментари
коментара