(19:00 – 23:00) „Жива библиотека људских права“ и изложба фотографија „Грађански живот Рома у Крагујевцу почетком друге половине 20 века“ (из колекције породице Ђорђевић).
“Живе библиотеке” у којима “људи – књиге” усмено приповедају своје приче и судбине, први пут су се појавиле на музичком фестивалу “Roskil” у Данској 2000. године и одмах постале један од најбољих начина промоције основних људских права. Крагујевчани ће у Дому омладине, у оквиру овогодишње “Ноћи музеја” имати прилике да уживо “читају” о правима Рома, ратних ветерана, избеглих лица, праву на рад и слободу изражавања.
Визуелна сценографија “живе библиотеке” крагујевачких људских права биће јединствена изложба фотографија из приватне колекције породице Ђорђевић, на којој су архивирана сећања на сегменте грађанског живота крагујевачких Рома шездесетих година прошлог века, од прославе Ђурђевдана, преко обичаја на сахрани, до појединачних фотографија на којима се види начин одевања и живота.
(23:00 – 01:00) „Вече страшних прича: KG Horror Night“ и изложба фотографија „Мистичне локације Крагујевца као инспирација прозе Александра Стаменковића“.
Александар Стаменковић, крагујевачки књижевник средње генерације, у својим новим делима (“Ујка Васина слава”,Pressing, Младеновац, 2015.) на маестралан начин кроз новеле приповеда мрачне урбане сторије нашег града у којима се појављују уклете куће у Ердоглији, сукубе на Хиподрому, black-methal демони у Колонији, вампируше у Илићеву, сатанисти код Великог парка… У “Ноћи музеја”, чланови Драмског студија Дома омладине ће читати одломке из његових “страшних прича”, док ће сам аутор, симболично – тачно у поноћ, посетиоцима ексклузивно представити делове из новог рукописа “Пар година за нас”.
Визуелна презентација “вечери шумадијског урбаног хорора”, биће представљена кроз изложбу фотографија са мистичним локацијама града Крагујевца, које су инспирисале Александра Стаменковића за писање прича.
Организатори: NVO “MillenniuM” и Драмски студио Дома омладине Крагујевац.
Подршка: Дом омладине и Град Крагујевац.